39. hafta hafta gebelik dönemi belirtileri

shutterstock_77367070

Bu haftalarda kendinizi oldukça yorgun ve rahatsız hissedersiniz. Bacaklarınızdaki sinirlerde acılar hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin hareket ederken rahim etrafındaki sinirlere dokunmasıdır. Vücudunuz tam anlamıyla doğuma hazırlanır. Rahim ağzı açılmaya başlar ve mesaneye olan baskı iyice artar. 39. haftada daha kuvvetli kasılmalar hissedeceksiniz. Her doğum kasılmalarla başlamayabilir.

Bu yüzden kanamanız olduğunda, bebeğin hareketi kesildiğinde, suyunuz geldiğinde ve başka anormal durumlarda mutlaka doktora gitmelisiniz. Bebek aşağı doğru ilerledikçe sizin nefes almanız kolaylaşır ancak yürüyüşünüz ve hareketleriniz kısıtlanır. Merdiven inerken çıkarken, banyo yaparken çok dikkatli olmalılardır. Bu haftalarda iyice ağırlaştıkları için dengelerini sağlamaları da zorlaşır. Doğuma 1 hafta kala duygusallığınız en üst seviyededir. Bunu yakınlarınız ile paylaşarak kolayca atlatabilirsiniz. Hala normal bir kiloda iseniz bu haftada 11 ile 15 arasında kilo almanız beklenmektedir. Sık sık doktor kontrollerine gitmeniz gerekir. Doktor bebeğin boyutunu ve pozisyonunu kontrol eder. Rahimde açılma olup olmadığına da bakar. Buna göre ortalama bir doğum zamanı size söyleyebilir. Ancak hiçbir doktor kesin bir tarih veremez. Doğumda sona yaklaşılırken anne tarafından bebeğin hareketlerinin kontrol edilmesi çok önemlidir. Eğer bebeğin hareketlerinde fark edilir bir yavaşlama varsa bir problem olduğuna dair işaret olabilir. Bu nedenle bir an önce doktora gitmekte fayda vardır. Bu haftadan daha önceki haftalarda doğumunuzun sezaryen mı yoksa normal doğum mu olduğuna karar verilir. Sezaryen ile doğumunuzu gerçekleştirecekseniz bu haftalarda yapacağınız bir planla bebeğinizi istediğiniz zaman kucağınıza alabilirsiniz. Normal doğumuna karar verilmesine rağmen hala bebek doğmuyorsa suni sancı verilerek doğum gerçekleştirilebilir. Doğumdan önce birkaç kilo vermeniz doğaldır. Hiçbir sakıncası yoktur. Anne 39. haftada tekrar mide yanması ve sindirim sistemi sorunları yaşamaktadır. Doğum öncesindeki yaşadığı en zorlu haftadır. Psikolojik açıdan da sıkıntı da olan anne tüm ağrılarına rağmen bütün günü oturarak geçirmemelidir. Arada bir kısa yürüyüşler yapması onu rahatlatacaktır.

Bebek doğuma tamamen hazırdır. Bu haftalarda bebek daha çok uyumaya başlamıştır. Vücudundaki yağ depolanması giderek yavaşlamıştır. Bu nedenle kilo alması da diğer haftalardan daha azdır. Yanakları ve emme kasları iyice gelişmiştir. Bebek içinde bulunduğu amniyon sıvısını sürekli yutar ve onu sık sık hıçkırık tutar. Kordon bebeği sarmış durumdadır. Bebek plesanta yardımı ile sizin antikorlarınızdan ve yediklerinizden faydalanarak bağışıklık sistemini güçlü tutmaktadır. Bebeğin derisinin altında yeni deri katmanları gelişmektedir. Bebeğin yeri giderek daha da daralmıştır. Bu onun hareket etmesini gittikçe daha zor hale getirir. Ancak günde en az 10 defa hareketini hissedebilirsiniz. Bebek doğum kanalındaki pozisyonu alarak annesinin doğum sancılarının başlamasını yani dünyaya gelmeyi beklemektedir.

39. haftada bebeğin boyu yaklaşık olarak 48 cm ve kilosu 3250 g’dır. Bu haftada doğsa bile bir sıkıntısı olmadan yaşayacaktır.

Bebeğin kafası sizin pelvisinize düşmüş durumdadır. Bebek doğum için tüm hazırlıklarını tamamlamış durumdadır.

Gebeliğin 39. haftasında bebeğin ultrason görüntüsü bu şekildedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir